תורת היחסות של אלברט איינשטיין הראתה שזמן ומרחב הם רכיבים במערכת פיזיקלית משולבת אחת. אבל עוד לפני איינשטיין, הלשון העברית (כמו אולי גם לשונות אחרות) קישרה בין שני המושגים האלה בצורות שונות; למשל באמצעות מילים שיש להן משמעות גם בשדה המרחב וגם בשדה הזמן, או על ידי ביטויים לשוניים שמשלבים מרחב וזמן. הנה כמה דוגמאות.

עולם. המושג  עולם מייצג משמעויות קוסמיות הן משדה הזמן והן משדה המרחב. בשדה הזמן, המשמעות של  עולם היא נצח, זמן אינסופי  – גם מכיוון העבר וגם לכיוון העתיד. לדוגמה, מכיוון העבר: אצל ירמיהו (ו טז) נאמר עִמְדוּ עַל דְּרָכִים וּרְאוּ וְשַׁאֲלוּ לִנְתִבוֹת עוֹלָם אֵי זֶה דֶרֶךְ הַטּוֹב וּלְכוּ בָהּ. נתיבות עולם = נתיבות שקיימות מאז ומעולם. ובלשון ימינו אומרים: "מעולם לא ראינו דבר כזה". ולכיוון העתיד: בספר שמות (יד יג) נאמר כִּי אֲשֶׁר רְאִיתֶם אֶת מִצְרַיִם הַיּוֹם לֹא תֹסִפוּ לִרְאֹתָם עוֹד עַד עוֹלָם. בשדה המרחב משמעותו של המושג  עולם היא תבל כולה, כל היקום. לדוגמה: אֶת הַכֹּל עָשָׂה יָפֶה בְעִתּוֹ, גַּם אֶת הָעֹלָם נָתַן בְּלִבָּם (קהלת ג יא). בברכות אומרים "ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם…". ובשפת יום-יום אומרים "מלחמת עולם", "אלוף העולם במאה מטר".

דקות ו שניות. העיגול, שהוא עצם מרחבי, מחולק ל-360 מעלות. כל מעלה מחולקת ל-60 דקות, וכל דקה ל-60 שניות. וגם השעה – שהיא עצם זמני – מחולקת ל-60 דקות, והדקה ל-60 שניות (כך לא רק בעברית).

עבר. הפועל  עבר משמש גם לציון חלוף הזמן, לדוגמה: "עברו כבר שלושה חודשים"; וגם לציון תזוזה במרחב, לדוגמה: "בסוף הקיץ נעבור לבאר שבע".

קצר (או  ארוך). במרחב"החבל הזה קצר מדי"; בזמן – "היום קצר והמלאכה מרובה".

הרבה (או מעט): במרחב "יש פה הרבה מקום"; בזמן – "אין הרבה זמן".

לפני (או  אחרי): במרחב – "לפני הבית יש עץ"; בזמן –"אבוא לפני הצהרים".

אמצע (או  התחלה, או  סוף): "אמצע החדר"; "אמצע החודש".

ביטויים לשוניים. יש ביטויים שקושרים  זמן ומרחב; לדוגמה: "כאן ועכשיו", "זה לא הזמן ולא המקום", "נקודת ההתחלה", "ציר הזמן".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s