מפעם לפעם

PikiWiki_Israel_13569_Ramat_Yohanan_-_Omer_festival
ריקוד 'מנחת העומר' (והיה כי תבואו) בקיבוץ רמת יוחנן, שנות ה-40 של המאה ה-20.

"יש שירים של פעם שאינם מוּשרים יותר, אפילו לא לפעמים; למשל  'חושו אחים חושו נרימה פעמינו'. פעם-פעם היינו רוקדים על פי השיר הזה הורה, פעמים רבות עד כלות כוחנו".

בקטע שלעיל המילה  פעם מופיעה בכמה צורות ובכמה משמעויות. כבר במקרא יש למילה הזאת ארבע משמעויות שונות. על פי האחת  פעם היא רגל; לדוגמה: תִּרְמְסֶנָּה רָגֶל; רַגְלֵי עָנִי פַּעֲמֵי דַלִּים (ישעיהו כו ו). המשמעות השנייה היא צעד; לדוגמה: צֶדֶק לְפָנָיו יְהַלֵּךְ וְיָשֵׂם לְדֶרֶךְ פְּעָמָיו (תהילים פה יד). במשמעות השלישית  פעם מציינת הופעה או חזרה בזמן של התרחשות כלשהי; לדוגמה: וַיִּשְׁתַּחוּ אַרְצָה שֶׁבַע פְּעָמִים (בראשית לג ג). במשמעות זו יש ל פעם נגזרות וצירופים רבים, למשל:  הפעם;  שלוש פעמים (או ארבע או שש);  מדי פעם;  בפעם האחרונה; פעמים רבות;  לפעמים; ויש עוד. המשמעות הרביעית היא מכה, דחיפה, הלמוּת; לדוגמה: וַיְחַזֵּק חָרָשׁ אֶת צֹרֵף מַחֲלִיק פַּטִּישׁ אֶת הוֹלֶם פָּעַם (ישעיהו מא ז). מהמשמעות הזו באו המילים  פעימה,  פעמון,  התפעמות ועוד. בימינו עיקר השימוש במילה  פעם הוא במשמעותה השלישית (הופעה בזמן).

במקרים רבים, אולי ברוב המקרים, שבהם יש למילה אחת כמה משמעויות, יש קשר ברור בין המשמעויות האלה; אבל לפעמים לא נראה כל קשר – אם מפני שאכן אין כזה, ואם מפני שאמנם יש קשר אבל הוא חבוי. כך הדבר עם המילה  פעם. כי מה למשל הקשר בין המשמעות הראשונה (רגל) לבין השלישית (הופעה חוזרת בזמן); או בין המשמעות השנייה (צעד) לבין הרביעית (הלמות)? להלן נַראה שיש קשר בין המשמעויות השונות של  פעם, ושהקשר הזה הוא באמצעות מושג הזמן.

זמן הוא מושג מופשט, וכדי להמחיש אותו אנחנו משתמשים בתנועה מוחשית כלשהי. למשל תנועת כדור הארץ (ימים, שנים), תנועת הירח (חודשים), תנועת השעון (שעות, דקות, שניות). גם גופנו הוא מין שעון הפועל על פי זמן וממחיש אותו. דוגמה מובהקת היא פעימת הלב החוזרת שוב ושוב בקצב קבוע. גם צעידת הרגליים מבוצעת בקצב קבוע כלשהו (נסו לצעוד בקצב לא קבוע ותראו כמה זה קשה) ובכך ממחישה וקוצבת את חלוף הזמן. ואכן צעידה קשורה למצעדים, ומצעדים למרשים, שהם מוזיקה שהפְּעָמות שלה – יחידות הקצב – מותאמות לפעמי הצועדים.

הקשר של המשמעות השלישית (הופעה בזמן) למושג הזמן ברור מאליו; ואת הקשר של המשמעות הרביעית – מכה, הלמות – כבר הראינו באמצעות פעימות הלב ופעמות (יחידות הקצב) מוזיקת המרשים.

2 מחשבות על “מפעם לפעם

  1. יפה ומעניין, כרגיל. ומעניין לדעת אם הפועל 'מפעים' במובן של מלהיב מתקשר גם הוא לנושא של פעימה. אולי מפעים את הלב?

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s