ארז ושושנה – שמות פרטיים 'צמחיים'

בחברות מודרניות-ביורוקרטיות כל אדם צריך שיהיו לו שם משפחה ושם פרטי (לפחות אחד). והנוהג הוא ששם המשפחה קבוע על פי המשפחה, והשם (או השמות) הפרטי לקוח מתוך מאגר שמות כללי של הלשון. ולפעמים הורים נוטלים מהלשון  מילים שעדיין לא משמשות כשם, ונותנים אותן כשם לילדיהם; ובכך הם מרחיבים למעשה את מאגר השמות הכללי. [מילון אבן שושן כולל בין המוספים שלו מאגר שנקרא "ילקוט השמות הפרטיים", שיש בו כ-3400 שמות פרטיים עבריים מכל תקופות הלשון].

לעניין השמות הפרטיים יש היבטים ומרכיבים רבים ומגוונים: לאום דת ומסורת, משפחה והנצחה,  היסטוריה, טבע ונוף, אופנה, חדשנות, מגדר ועוד. אנחנו ניגע להלן רק בפינה אחת של העניין הזה: השמות הפרטיים העבריים שעל פי שמות של צמחים (עצים, שיחים, פרחים). תחילה נביא קובץ של שמות כאלה, שכולל, לפי הערכתנו, חלק גדול מכלל השמות ה"צמחיים" הקיימים בלשון; ואחרי כך נציין כמה קווי מתאר כלליים.

Flickr_-_Government_Press_Office_(GPO)_-_Shoshana_Damari_singing_during_a_Druze_Evening_in_the_Tsavta_Club_in_Tel_Aviv.jpg
צילום אילוסטרציה: שושנה שרה 'כלניות'.

ואלה השמות שהעלינו:

בנים: אורן; אילן;  אלון; ארז; דולב; רותם; רמון; תומר.

בנות:  אורנה; איריס (צמח בעל פרחים גדולים בצבעים שונים); אילנה; אילנית;  אלהאלונה; ארזה; דליה;  ורדחבצלת (צמח בר הצומח בעיקר בחולות, בעל פרחים גדולים לבנים); יסמין (צמח בושם, זקוף או מטפס, בעל פרחים לבנים או צהובים); כלנית; לילך (שיח או עץ נשיר בעל פרחים בצבע סגול בהיר);  נופר (צמח מים בעל פרחים לבנים או צהובים);  נורית (צמח בר בעל פרח גדול בצבע אדום, לבן, או צהוב); סביון (צמח בר בעל פרחים צהובים);  סיגלית (פרח נוי בעל פרחים סגולים); סִתוונית (צמח בר בעל פרחים ורודים-סגולים הפורח בסתיו);  עירית (פרח בר בעל פרחים לבנים הגדלים בתפרחות גדולות); רותם; רימונה; רקפת; שושנה; תרזה (עץ יער המוזכר במקרא); תמר.

מתוך הקובץ הזה מצטיירים כמה קווי מתאר:

א. יש מעט שמות של בנים על פי צמחים, והרבה (יחסית) שמות של בנות.

ב.  שמות הבנים מייצגים בדרך כלל גובה, עוצמה וחוסן ( אורן, ארז, אלון); ושמות הבנות מייצגים יופי (פרחים צבעוניים), ענווה (קומה נמוכה) ונעימות (ריח בושם).

ג. שמות של בנות עשויים להיות גם על פי צמחים המסומנים כזכר (כמו  תמר, ורד, לילך); לעומת זאת אין שמות של בנים על פי צמחים המסומנים כנקבה.

ד. שמות "צמחיים" הם דבר חדש יחסית; רובם הגדול של השמות הכלולים בקובץ שלעיל הם חדשים (כלומר הוחל להשתמש בהם כשמות של בני אדם רק בעת החדשה). השמות שאינם חדשים הם: תמר (וַיִּקַּח יְהוּדָה אִשָּׁה לְעֵר בְּכוֹרוֹ וּשְׁמָהּ תָּמָר, בראשית לח ו);  אורן (וַיִּהְיוּ בְנֵי יְרַחְמְאֵל בְּכוֹר חֶצְרוֹן הַבְּכוֹר רָם וּבוּנָה וָאֹרֶן וָאֹצֶם אֲחִיָּה, דברי הימים א' ב כה);  אלון (וְזִיזָא בֶן שִׁפְעִי בֶן אַלּוֹן דברי הימים א' ד לז);  רמון (שֵׁם הָאֶחָד בַּעֲנָה וְשֵׁם הַשֵּׁנִי רֵכָב, בְּנֵי רִמּוֹן הַבְּאֵרֹתִי (שמואל ב' ד ב);

שושנה (בת חלקיה, מהסיפור "שושנה" שמופיע בתרגום השבעים כתוספת לספר דניאל ולא נכלל בנוסח המסורה. עם זאת צריך לציין שיש שמות חדשים שמופיעים לכאורה כבר במקרא, למשל  ארז, חבצלת,  ורד;  אלא שבמקרא הם רק שמות של צמחים ולא של בני אדם.

3 מחשבות על “ארז ושושנה – שמות פרטיים 'צמחיים'

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s